01/ Sklepení

Expozice je situována ve třech sklepních místnostech, původně určených ke skladování uhlí. V první místnosti návštěvníci mohou sledovat vývoj ostrova Kampy prostřednictvím historických map a seznámí se s bohatou historií Werichovy vily.

Další místnosti tvoří tzv. „hliniště“, věnované fenoménu Golema. Děti se zde mohou na chvíli proměnit v rabiho Löwa a pomocí své fantazie si vytvoří vlastního Golema z modelovací hmoty.

02/ Holanerium

Prostor je věnovaný básníku Vladimíru Holanovi, který v přízemním bytě vily žil. V malé místnosti s výhledem na romantickou Čertovku v mezipatře lze inspirativně rozjímat.

Návštěvníci si mohou dílo tohoto velkého básníka připomenout četbou či poslechem a ti odvážnější pokusem o vlastní básnickou tvorbu na magnetické tabuli.

03/ Stálá expozice

Je primárně věnovaná odkazu Jana Wericha, Jiřího Voskovce a Osvobozeného divadla. Ale své místo zde mají i Werichovy poválečné filmy či tvorba pro děti a návštěvníci se s nimi mohou seznámit v interaktivní expozici v 1. patře vily.

Od časové osy s významnými osobnostmi vily si cestou do patra prohlédnete fotografie s Werichem a Voskovcem od Václava Chocholy. V Holaneriu zaznívá úryvek z Noci s Hamletem a vy si pohrajete se slovy, která plynou po jeho zdech, jako by je sám umělec skládal do veršů.

Do Werichova světa se ponoříte díky karuselu s dobovými fotografiemi Pavla Váchy a pěti oblíbeným receptům Jana Wericha. Věrná rekonstrukce dvou místností Werichova bytu nabídne pohled zblízka tak, jako by Jan Werich jen někam na chvíli odešel. Jak u Werichů, kde se stále něco dobrého vařilo, skladovali potraviny? Mrkněte kukátkem do Werichovic kvelbu.

V sále Osvobozeného divadla se na chviličku stanete Voskovcem nebo Werichem a nový interaktivní kvíz s hláškami z filmů zvládnou jen ti největší fanoušci.

Golema oživte šémem a vyslechněte příběh, který vás stezkami čtyř živlů provede historií stvoření této postavy.

04/ Podkroví - Sál Vladimíra Holana

V podkroví, které jsme zasvětili básníkovi Holanovi, realizujeme doprovodný kulturní program. Jelikož všem obyvatelům vily byla vlastní svébytná práce se slovem, stalo se právě slovo základním pilířem dramaturgie. Do Holanova sálu tak můžete zavítat na autorská čtení, divadelní představení, koncerty ale i méně obvyklé formy jako stand-up nebo slam poetry. Do podkroví zveme na bohatý program i děti z MŠ, žáky ZŠ i studenty středních škol. Realizují se zde i soukromé společenské akce Kompletní nabídku naleznete na našem webu.

Nicméně i v podkroví vás ještě něco od Werichů čeká. Malovaná skříň z chalupy z Velhartic, kterou nám zapůjčila paní Zdena Hulik, vnučka pana Wericha. Když jsme jí otevřeli, čekala tam na nás krabička se 4 barevnými háčky na ryby, kterou nyní můžete vidět vystavenou v expozici.

05/ Zahrada

Uzavřená část zahrady Werichovy vily je situovaná na břehu romantické Čertovky. Zbytek původní zahrady byl volně připojen k parku Kampa, aby se Werichova vila více otevřela svým návštěvníkům. Uvítáme Vás zde např. při filmových promítáních v letní sezoně, divadelních představeních, zahradních slavnostech či svatbách. V letním období se zde pravidelně cvičí jóga.

Pro návštěvníky stálé expozice se zde nabízí možnost relaxace a odpočinku v romantickém prostředí v samém centru Prahy.

V případě, že máte zájem o pronájem či realizace některé z nabízených akcí, nás, prosím, kontaktujte na adrese pronajmy@werichovavila.cz.

06/ Muzejní obchod

Kromě vstupenek do stálé expozice zde lze zakoupit i vstupenky na workshopy a dílny k expozici se vztahující, ale i na další akce pořádané Werichovou vilou.

V našem muzejním obchodě v přízemí vily jsou k dispozici i turistické známky a nálepky, další suvenýry či upomínkové předměty, dárkové poukazy na volný vstup, ale třeba i piknikové deky a koše a mnoho jiného.

07/ Kavárna

Příjemné místo pro chvilku zastavení a relaxaci u dobré kávy či dortu naleznete v přízemních prostorách Werichovy vily.

Kavárna IF Chocolate je vám otevřená denně od 8:00 do 20:00, pro rezervaci volejte na 608 459 547.

Náhledy expozice