MEDA 99: K narozeninám paní Medy Mládkové (Za Werichem na Kampu-projekce filmu ve 20:15)
8/9/18 13:00 Po celé odpoledne promítáme před Werichovou vilou úryvky z filmů o paní Medě.
Dále proběhne v podkroví Werichovy vily projekce filmu podpořeného MČ Praha 1 „Za Werichem na Kampu“.
Projekce se uskuteční od 20:15 hodin zdarma a jako host před filmem podebatuje s diváky režisér filmu.
—–
SPECIÁLNÍ PROGRAM MEDA 99 – MUSEUM KAMPA
13:00 Přípitek a dražba dortů
14:00 Komentovaná prohlídka v Museu Kampa s Jiřím Pospíšilem.
15:00 Slavnostní křest nových pracovních listů pro děti, které lektorské oddělení připravilo jako zábavného interaktivního průvodce do Musea Kampa, Werichovy vily a Portheimky – Musea skla.
—–
PORTHEIMKA – MUSEUM SKLA
– Výstava Karen LaMonte po celý den zdarma.
– Vstup do stálé expozice Sklo jako umění bude s 50% slevou.
– Ve výtvarném ateliéru Musea Skla bude pro návštěvníky přichystána otevřená dílna.
17:00 Komentovaná prohlídka stálé expozice s lektorem. Prosíme o předběžnou rezervaci na programy@museumportheimka.cz.
—–
Film Za Werichem na Kampu představuje jednotlivé zahrady, zákoutí, domy, mlýny a osobnosti Kampy, lidi z historie i současnosti. Jindřich Horel tak vypráví o vodníkovi Kabourkovi, o svém slavném mlýnském kole a názorně ukazuje způsob, jakým Kabourek získává své duše. Představují se například i mlýn Huť či Zlomkovský mlýn. Díky vyprávění místních mohou diváci nahlédnout do historie dávné i novější, do zákoutí známých i běžně očím skrytých.
Roman Kotrč, nejznámější výtvarník z Karlova mostu, vzpomíná, jak jako malý kluk kreslil a pak za pětikorunu prodával obrázky psů, ale připomíná i dobu, kdy Kampa sice byla nevzhlednější a neudržovaná, ale pospolitá a všude otevřená. Dokument také například upozorňuje na zajímavou skutečnost, že ke sjednocení do té doby pozemkově rozdělené Kampy pomohli za války paradoxně nacisti, kteří měli na Kampě v Lichtenštejnském paláci krajskou centrálu NSDAP.
Dochází i na řadu krásných a zajímavých příběhů a opominuta samozřejmě nemůže být Werichova vila, která byla už od dob Nosticů kulturním centrem a za dob Josefa Dobrovského, který v domě ve vlastnictví Nosticů žil v letech 1798 až 1803, navíc obrozeneckým.
Kampu prostě měla a má ráda řada lidí, a není divu. A je jedno, jestli to byli a jsou místní či přespolní, lidé od kumštu či třeba řemeslníci. Kampa dokáže přitáhnout a potěšit každého.