Čarodějův učeň – projekce filmu
3/3/18 15:00 Sugestivní animovaná pohádka režiséra Karla Zemana o chudém chlapci Krabatovi.
Československo / Německá spolková republika, 1977, 72 min
Režie: Karel Zeman
Scénář: Karel Zeman (na motivy knihy Otfrieda Preusslera)
Kamera: Bohuslav Pikhart, Zdeněk Krupa
Hudba: František Belfín
Hrají: Luděk Munzar, Jaroslav Moučka
Obsah
Toulky chudého chlapce Krabata po lužické zimní krajině jednoho dne přeruší návštěva tajemného mluvícího havrana. Ten hocha zve, aby se za ním vydal do temného mlýna. Chudý a hladový chlapec nemá příliš na výběr, a tak se rozhodne stát mlynářským učněm. Nic ale není, jak se zprvu zdálo. Záhadný havran je ve skutečnosti krutý čaroděj, který Krabata a ostatní chlapce zasvěcuje do nejrůznějších tajů černé magie. Učedníci se postupně zdokonalují v proměnách v nejrůznější zvířata a provádějí temné rituály. Během jednoho z nich potká mladý hrdina krásnou dívku, do které se zamiluje.
Každý rok o Vánocích mistr čaroděj vyzve nejstaršího z chlapců na magický duel na život a na smrt. Ďábelský mistr v něm vždy podlým způsobem zvítězí, a tak zabraňuje svým učňům, aby se stali mocnějšími než on. Když Krabat bezmocně sleduje, jak jeho druhové jeden za druhým umírají, rozhodne se čaroděje porazit a se svým kamarádem Jurou začnou potají studovat mistrovu knihu černé magie. Čaroděj však zjistí, že se Krabat vzepřel jeho moci a rozhodne se ho zabít. Zachrání ho milující dívka, která v rozhodující zkoušce i poslepu pozná Krabata podle tlukotu jeho srdce. Vyplní se tak věta, kterou chlapci nalezli na konci magické knihy: „Láska je silnější než všechna kouzla“.
Datum: 3/3/2018
Čas: 15:00
Rezervace vstupenek: pokladna@werichovavila.cz
Cena vstupenky: 90 Kč/vstup do expozice
Sugestivní pohádka o chudém chlapci Krabatovi na motivy stejnojmenného románu Otfrieda Preusslera je spolehlivě nejtemnějším filmem, který Karel Zeman natočil. Ďábelský čaroděj s obrovskou jizvou, která je symbolem jeho propadnutí černé magii a zároveň vizuálním motivem, který nalezneme na všech zvířatech, v něž se kouzelník proměňuje, právem vyděsil mnoho dětských diváků. Zeman si téma sám nevybral – snímek vznikl v mezinárodní koprodukci na objednávku západoněmeckých filmařů – přesto lze ve filmu vidět jeho specifický styl. Díky expresivnímu zobrazení zla výrazněji vynikne síla přátelství a moc čisté lásky, která v závěru snímku triumfuje. Zpěv milované dívky zní v kontrastu k strašlivému smíchu čaroděje téměř jako esence dobroty a nevinnosti.
Film je zpracován technikou ploškové animace. Zeman tuto metodu, ve které jsou animací rozpohybovány dvojrozměrné papírové „plošky“, ještě zdokonalil kombinací se skutečnými záběry mlýnského kola, ohně či vody, aby dosáhl větší expresivity ve výsledném dojmu. Vždy, když čaroděj přijme nového učně a uvede do pohybu mlýnské kolo, voda se mohutně rozbouří, symbolizujíc tak děsivou moc černé magie. I přesto, že jsou jednotlivé animované plošky dvojrozměrné, působí výsledný dojem plasticky. Zeman nechal totiž nejdříve zhotovit trojrozměrné modely z moduritu, které pak nafotil a animoval. Snímek byl uveden v mnoha zemích a získal ceny na festivalech v Teheránu, Lausanne a Chicagu.