Werichova vila slaví první Vánoce

Werichova vila v nadcházejících dnech vůbec poprvé ožije vánočními svátky. 

 

 

 

 

„Mám velkou radost, že se Werichova vila stala oblíbeným místem pro setkávání lidí. Vize Nadace Jana a Medy Mládkových o podpoře rozvoje umění a kultury a otevření prostoru Werichovy vily veřejnosti se naplnila. Rád bych všechny pozval, aby se v rámci předvánočního shonu zastavili a užili si pár chvil pravé vánoční atmosféry v samém srdci Kampy.“ říká Jiří Pospíšil, předseda Správní rady Musea Kampa, Nadace Jana a Medy Mládkových.

 

EXPOZICE – NOVINKY

Rozšířená expozice v duchu hesla: „Jak to bylo u Werichů?“

Věrná rekonstrukce některých místností bytu Jana Wericha podle dobových fotografií nabídne návštěvníkům pohled zblízka, jako by Jan Werich pouze někam na chvíli odešel.

Co měl Jan Werich rád?

Již poté, co návštěvník vystoupá do prvního patra vily, může se ponořit do Werichova světa díky fotografickému karuselu, na kterém najde dobové fotografie Pavla Váchy (Jak bývalo u Werichů, dny všední i sváteční na Kampě, 1966 – 1980), fotografa a rodinného přítele Jana Wericha.

Jelikož není žádným tajemstvím, že Jan Werich byl vášnivým gurmánem, celý život sbíral cizokrajné kuchařky a jídlo zkrátka hrálo v jeho životě výjimečnou a důležitou roli, nepřekvapí návštěvníky, že část karuselu zabírají kuchařské recepty. Rodinná přítelkyně a na čas i hospodyně v domácnosti ve vile na Kampě, paní Tůmová, i díky které můžeme nově přiblížit veřejnosti život Jana Wericha a jeho zvyky, se s námi podělila o jeho 5 nejoblíbenějších receptů.

 

Vžijte se do světa Osvobozeného divadla

V sále věnovaném Osvobozenému divadlu se návštěvníci díky firmě User Technologies mohou nově alespoň na chviličku stát Voskovcem nebo Werichem. Stačí se jen nechat nasnímat kamerou u maskérského stolku a odeslat si svou tvář s bílou maskou, tak typickou pro hry V+W, na vlastní e-mailovou adresu.

 

Sál filmů a pohádek

Jestli pak znáte Werichovy filmy opravdu dokonale? Manuálně interaktivní kvíz s hláškami z filmů zvládnou jen ti největší fanoušci. Jde o to, přiřadit každou hlášku ke správné fotografii z filmu s Janem Werichem.

 

…a jak vlastně žil?

Dvě místnosti Werichova bytu postavené přesně podle fotografií – dobový nábytek, likérník, ve kterém měl Jan svou oblíbenou láhev Ballentine’s a slivovici, psací stroj, na kterém psala paní sekretářka to, co Jan diktoval, když již sám špatně viděl, nebo rádio, které hraje Polku nazpívanou Werichem v USA.

Ve skříni Werichovy osobní věci zapůjčené vnučkou Fančou a také spolkem Werichovci, třetinky plzeňského piva, pro které jezdila paní Tůmová Werichovi do Tuzexu a samozřejmě půllitrové láhve piva pro návštěvy za oknem… to vše lze najít v pokojíčku, ze kterého si určitě nezapomeňte zatelefonovat! (V telefonním sluchátku si návštěvník vyslechne Werichův vtip o Gagarinovi, v další místnosti pak druhý telefon a v něm rozhovor W a V přes oceán.)

V menší místnosti z Werichova bytu, ze které si také můžete zatelefonovat z dobového telefonu, shlédnete pohádku O zlaté rybce, kterou Werich převyprávěl v dokumentu pro ČST v roce 1974 a ve Werichově psacím stole spatříte jeho osobní věci, zapůjčené sběrateli.

V kouzelném zrcadle na dveřích pokojíčku nahlédnete do Werichovy duše!

 

Kvelb

A jak u Werichů, kde se neustále něco dobrého vařilo, skladovali potraviny? Když Jan Werich ve vile bydlel, byla vlhká a studená. Proto se jako ideální pro skladování potravin jevil chladný kumbálek pod schody na půdu, který byl zároveň poblíž kuchyně. A co přesně v něm bylo? Věrnou kopii na téma „Co nesmí ve spíži chybět“ se podařilo týmu současných a bývalých studentů oboru animace na FAMU vytvořit díky informacím od paní Tůmové. Nakoukněte kukátkem v zelených dvířkách přímo do hlubin Werichovic kvelbu a nechte se překvapit tím, co uvidíte.

 

Golem ve sklepení ožívá

Novinky se nevyhnou ani sklepní expozici Werichovy vily a to díky studiu MetaMechanics.

V hliništi přibyly nově další police na hliněné Golemy, které tvoří nadšení (především malí) návštěvníci vily. U Golema, jehož nově oživí šém, nabídneme interaktivní příběh, který nás stezkami čtyř živlů provede historií stvoření Golema. Vizualizovaná cesta, zahalená židovskou mystikou, protkaná tajemství hvězd a znamení rudolfinské Prahy, na které dostaneme životní poučení, vyústí ve Staronové synagoze.

—————————————————————————————————————————-

Těší nás, že se nám ve spolupráci se studiem Mowshe, autorem projektu rozšíření expozice, podařilo znovuotevřít expozici právě v době vánoční a že se již před začátkem roku 2018 můžeme s návštěvníky podělit o nové informace a podrobnější vhled do života a díla Jana Wericha, protože jak řekl sám Jan Werich:

„Kdo myslí jenom na sebe, ochudí jiné o sebe, ochudí sebe o jiné, zakrní a pak zahyne…“

Werichova vila žije! Nejen díky rozšířené expozici a kulturnímu programu, ale především díky návštěvníkům, pro které vše s nadšením připravujeme.

 

Tým Werichovy vily

 

info@werichovavila.cz

www.werichovavila.cz